Sertificēta oftalmoloģe: Pavasaris un koronavīruss kož acīs

Eksperti iesaka pavasarī ļoti uzmanīgi izturēties pret savu redzi. Šie ieteikumi ir īpaši aktuāli šopavasar, kad koronavīruss joprojām apdraud cilvēku veselību visā pasaulē, arī Latvijā.


Pavasaris vienmēr ir bijis pārbaudījums cilvēka redzei. Pēc ilgas ziemas ķermenis ir novājināts un izjūt vitamīnu trūkumu. Šajā laikā acis ir īpaši jutīgas pret spožo pavasara sauli. Rezultātā acis kļūst sausas vai asaro, redz izplūdušu, neskaidru attēlu. Un tie ir tikai daži no simptomiem, kas norāda, ka ir jāstiprina redze.


Šopavasar visām nepatikšanām pievienojās koronavīrusa pandēmija. Acis ir galvenie vārti jebkurai vīrusu infekcijai, un COVID - 19 nav izņēmums. Tāpēc koronavīruss var sākties ar parastajām konjunktivīta izpausmēm - ar acu iekaisumu. COVID - 19 sit pa acīm arī netieši, jo pašizolācija negatīvi ietekmē redzi – acīm kaitē ilgstoša vēršanās datoru un televizoru ekrānos, mazkustīgs dzīvesveids un svaiga gaisa trūkums.


“Sausais un siltais gaiss kopā ar datora monitoru ir īsta bumba,” saka Solveiga Čivļaka, sertificēta oftalmoloģe no „Capital Clinic Riga”. „Ļoti ātri var parādīties tāda problēma kā „sausa acs”. Ieteicams dzert daudz šķidruma, jo tā trūkums atspoguļojas asaru ražošanas kvalitātē un acīm trūkst mitruma. Ja asaru plēvīte ātri izžūst, mēs uzreiz jūtam diskomfortu - kairinājumu, dedzināšanu, dažreiz pat svešķermeņa sajūtu acī un galvassāpes. Acis kļūst jutīgākas pret gaismu – tā tās mums signalizē, ka kaut kas nav kārtībā. ”


Kā tikt galā ar sausām acīm?

 Pirmais un vienkāršākais ir iegādāties „mākslīgo asaru” aptiekā, iesaka Solveiga Čivļaka. Ieteicams iepilināt šo preparātu acīs divas reizes dienā - no rīta un vakarā. Var arī biežāk, ja diskomforts nepāriet. Pirms tam der konsultēties ar optometristu vai farmaceitu - kurus pilienus vislabāk izvēlēties. Un, protams, uzraugiet iekštelpu mikroklimatu - regulāri vēdiniet telpas un novērsiet zemu mitruma līmeni un pārāk augstu gaisa temperatūru!


Vēl ir arī speciāli vingrinājumi acīm. 

Vienkāršākais ir biežāk mirkšķināt acis, jo mirkšķināšanas laikā rodas asaras un acis tiek mitrinātas.“Jā, pavasarī cilvēkiem parasti organismā nepietiek vitamīnu, no kā cieš viss ķermenis un arī acis,” turpina oftalmoloģe. "Tāpēc A, E, D vitamīni un tādas vielas kā cinks un selēns ir svarīgas acīm."


Solveiga Čivļaka stāsta arī par melnās tējas komprešu noderīgumu. Tās var viegli pagatavot katrs pats. Aukstas melnās tējas kompreses palīdz mazināt ne tikai nepatīkamus simptomus pēc spilgtas saules un acu noguruma, bet arī plakstiņu pietūkumu, iekaisumu. Ārste min arī citus augu izcelsmes produktus, kuru lietošana ir noderīga tīklenei un palīdz stiprināt redzi. Tās ir meža mellenes, burkāni un kale kāposti jeb cirtainie kāposti.


Ikvienam, kam rūp sava redze, ir jāzina par dabisko pigmentu, kuru neražo mūsu ķermenis, bet no tā ir atkarīga cilvēka redzes kvalitāte un skaidrība. Tas ir luteīns. Tā galvenā funkcija ir absorbēt gaismas starus un aizsargāt no pārmērīgas saules iedarbības, it īpaši no visaktīvākajiem un kaitīgākajiem stariem no ultravioleto staru spektra - zilajiem un violetajiem.


Tieši luteīns palīdz uzlabot redzes asumu un detaļu uztveri, stiprina aizsardzību pret brīvajiem radikāļiem, kas veidojas gaismā. Ar luteīna trūkumu organismā ļoti cieš redze - pasliktinās redzamā attēla skaidrība, tīklene deģenerējas, acu kristāliņi kļūst duļķaini un rodas daļējs aklums.Zinātnieki, ņemot vērā mūsu ķermeņa īpašības un neseno pētījumu rezultātus, ir izstrādājuši vairākus vitamīnu kompleksus ar luteīnu. Komplekss, kurā pievienotas taukskābes OMEGA - 3 (efektīvs līdzeklis acu aizsardzībai, tas arī palēnina acu slimību attīstību), A vitamīns (atjauno un palīdz uzlabot acu pielāgošanos tumsai), riboflavīns (uzlabo acs nervu šķiedru vadītspēju) un cinks (uzlabo enerģētiskos un atjaunošanās procesus acs audos).


Un vēl viens oftalmoloģes Solveigas Čivļakas padoms, un tas attiecas uz spožo pavasara sauli. Dodoties ārā, īpaši pēc karantīnas ierobežojumu atcelšanas, ieteicams pakāpeniski pieradināt acis pie spožas saules. Sākumā ir ļoti svarīgi valkāt brilles ar UV filtru. Spilgti stari var sabojāt bērnu un vecāka gadagājuma cilvēku redzi. Tātad arī vecmāmiņām un vectētiņiem vajadzīgas saulesbrilles. 

Veselība

Uz aluksniesiem.lv pilno versiju