Alūksnes muzejs aicina apmeklēt kalēja Edvīna Šakaļa meistardarbu izstādi “Iezvanos zvanā”

Alūksnes muzejs no 2020. gada 2. jūnija aicina apmeklēt kalēja Edvīna Šakaļa meistardarbu izstādi “Iezvanos zvanā”. Izstāde aplūkojama vasaras izstāžu zālē - Apaļais tornītis. "Alūksniešiem.lv" pavēstīja  Alūksnes muzeja izglītojošā darba un darbā ar apmeklētājiem speciāliste Jolanta Baldiņa.


Pasakā latvietis laimi devās meklēt aiz trejdeviņiem kalniem un jūrām, bet kalējmeistars Edvīns Šakalis uzskata, ka katrs pats savas laimes kalējs, un tā atrodama tepat – mājās!

Viņš stāv ar taisnu muguru arī vējainās dienās. Un kamdēļ gan kalējmeistaram locīties līdzi katrai bērza galotnei, ja ikdienā viņš pats ar uguns un sava spēka palīdzību savalda metālu, liek tam izlocīties astotniekā, pārtapt par lukturi, kas rādīs gaismu tumšajā veļu laikā, vai par zvanu, kas dziedās rudens vētrās.

Edvīns Šakalis kaļ žogu mietus, durvju eņģes un balkona margas, arī laimi nesošus pakavus. Bet ir reizes, kad viņa krūtīs pieklusušais “trakā mākslinieka” gars iedziedas tik spēcīgi, ka kalējs pazūd savā darbnīcā un vien pēc pāris dienām izbrauc uz “gril- riteņa” vai izstumj greznu karieti, kaltu no metāla.

Pieejiet viņam klāt un izzvaniet viņa zvanu koku- katram zvanam sava skaņa, te dobja, te dziedoša. Ne jau tikai zvana dziesmā jāklausās, jāskatās arī zvanam vaigā, jo tur uguns atstājusi savu skūpstu vai savu pēdu nospiedumus. Skaisti, noslēpumaini, varbūt biedējoši… Bet tajā brīdī Jūs sapratīsiet, ka cilvēkam, kas metāla stieni saliec astotniekā, nebūt nav jāuzsmaida ik katram pretimnācējam. Viņā pašā mīt spēks un viņā mīt prasme redzēt un saskatīt - uzmest vien aci metāla gabalam un sajust, kur tam būs īstā vieta - greznā svečturī vai laimes pakavā …

Tāds ir metālkalējs Edvīns Šakalis no Rūjienas!

Kultūra

Uz aluksniesiem.lv pilno versiju